Morawica ul. Kielecka 9, 26-026 Morawica, woj. świętokrzyskie
REZERWACJA tel. 608 503 242, e-mail:biuro@hostelparkowy.pl

Atrakcje

Atrakcje turystyczne Miasta i Gminy Morawica:

Zabytkowy Park Dworski – 50 m

Po przeprowadzonej rewitalizacji,można śmiało rzec, że to miejsce stało się  wizytówką gminy Morawica. Teren zabytkowego parku przy budynku Centrum Samorządowego w Morawicy zmienił się nie do poznania. Powstały tu alejki, nowe oświetlenie, chodniki, ustawiono też ławeczki i kosze na śmieci, posadzone zostały tysiące ozdobnych drzew i krzewów. A wszystko to pod czujnym okiem konserwatora zabytków, bowiem park jest zabytkowy.

Kino za Rogiem w Morawicy (w budynku)

Kino wyposażone jest w nowoczesny sprzęt , dzięki czemu jakość dźwięku i obrazu dostarczą widzom niesamowitych wrażeń. Sala kinowa jest kameralna i przytulna, wyposażona w dwadzieścia dwa wygodne fotele kinowe, usytuowane w czterech rzędach w układzie stopniowym, jak w większych kinach. Nasze kino oprócz planowych, cotygodniowych seansów, oferuje również możliwość zamówienia dostępnego w kinotece filmu i wynajęcia sali kinowej, aby móc obejrzeć wybrany film z rodziną i przyjaciółmi. Kino za Rogiem w Morawicy to także miejsce, w którym można organizować projekcje filmów z imprez okolicznościowych, np. ślubów, nagrań z podróży. Sala przystosowana jest także do przeprowadzania szkoleń połączonych z prezentacją multimedialną. Cena biletu tylko 5 zł.

Kryta Pływalnia „KORAL”-300m

Pływalnia ,,KORAL” w Morawicy to wyjątkowy kompleks sportowo-rekreacyjny. Basen sportowy oraz basen rekreacyjny, który posiada bicze wodne i ciśnieniowe. Na najmłodszych klientów czeka brodzik z mini zjeżdżalnią słonik, trzy fontanny i wodospady tryskające ze sztucznej skały. Dużo radości dostarcza zjazd 65. metrową zjeżdżalnią rurową. Dla osób preferujących relaks w ciepłej wodzie z przyjemnymi bąbelkami, oferowana jest kąpiel w jacuzzi w głównej hali basenowej i w jacuzzi z solanką w nastrojowej grocie solankowej. Tam, oprócz jacuzzi czeka na Państwa “słoneczna łączka” z leżankami. To energetyzujące słońce przez cały rok, które wzmacnia siły witalne organizmu. Oprócz uciech wodnych zapraszamy do skorzystania z suchej sauny, gabinetu kosmetycznego i fryzjerskiego oraz kawiarni. Pływalnia jest czynna przez 7 dni w tygodniu od godziny 6.00 do 22.00.

Spływy Kajakowe Czarną Nidą- 100m

Nieopodal obiektu, jest wypożyczalnia kajaków, która w profesjonalny sposób organizuje spływ kajakowy po rzece Czarna Nida zapewniając swoim klientom również dowóz i przewóz osób, poczęstunek (chleb, smalczyk, ogórek, kawa, herbata).

Nida (156,2 km) jest rzeką nizinną o niskim spadku. Łączy Białą i Czarną Nidę w jedną rzekę w pobliżu miejscowości Brzegi. Swoją wstęgą podkreśla i wzmacnia piękno regionu przez który przepływa. Wijąc się pośród pól, łąk, lasów województwa świętokrzyskiego tworzy niezwykłe obrazy tej krainy. Wspaniale nadaje się do uprawiania turystyki kajakowej. Jej piaszczyste podłoże oraz ukształtowanie powoduje to, że jest rzeką łatwą do pływania kajakiem dla każdego uczestnika. Niektóre przeszkody które możemy spotkać na szlakach w postaci powalonych drzew, jazików, starych młynów dodają tylko uroków wyprawie.

Zbiornik rekreacyjny na rzece Morawka – 500m

Zalew Morawica to strzeżone kąpielisko, które powstało na rzece Morawka i oprócz czystej wody i piaszczystej plaży oferuje możliwość skorzystania z różnorodnego sprzętu wodnego, kina letniego, czy największego w regionie parku linowego oraz pola paintbollowego wyposażonego w sprzęt dla dzieci i dorosłych. Ponadto zbiornik okalają alejki asfaltowe, molo, które zachęcają do spacerów, czy jazdy na rolkach. Kąpielisko w Morawicy jest idealnym pomysłem na spędzie aktywnego dnia w gronie rodziny lub przyjaciół, a mnogość atrakcji nie pozwoli Wam nudzić się ani przez chwilę.

Hala Bilcza – 4,5 km

Hala posiada pełnowymiarowe boisko do piłki ręcznej, halowej piłki nożnej, koszykówki i siatkówki. Trybuny stałe pomieszczą 446 widzów. Dodatkowo na ruchomych trybunach może zasiąść 500 osób. Poza główną płytą sportową z trybunami, w budynku hali znajduje się sala do aerobiku, sala bilardowa, sauna, zespół salek gimnastycznych, gabinet masażu, a także zaplecze sanitarne. Czynna jest również mała gastronomia „Bila Cafe”, która oferuje smaczne domowe obiady, przekąski oraz wyśmienite desery i kawę. Na terenie kawiarni można również zagrać w bilard. Hala otwarta jest w godzinach od 7.00 do 23.00 przez 7 dni w tygodniu.

Ośrodek Tradycji Garncarstwa – 4km

W Chałupkach, nieopodal Morawicy (4km) funkcjonuje muzeum garncarstwa. W przeszłości wieś była znanym ośrodkiem tego rzemiosła. W 1935r. było tu aż 69 warsztatów. W muzeum można obejrzeć wyroby miejscowych mistrzów garncarskich: naczynia oraz ceramikę figuralną. Znajduje się tu także dwukomorowy piec garncarski oraz inne narzędzia wykorzystywane w procesie produkcji.

Zoo Leśne Zacisze-5km

ZOO Leśne Zacisze mieści się w malowniczo położonym terenie otoczonym lasem, w miejscowości Lisów na ulicy o brzmiącej nazwie Wygwizdów 6.
Konie, kozy, kurki liliputki to jedne z pierwszych zwierząt jakie zagościły w naszych progach w 2002r. Sukcesywnie każdego roku powiększaliśmy zwierzyniec, powstawały nowe zagrody, woliery, alejki, sadzone były drzewa, krzewy które dziś stanowią azyl dla mieszkających tu zwierząt.
Status ogrodu zoologicznego uzyskaliśmy w 2016 roku. Obecnie posiadamy około 90 gatunków zwierząt. Obszar jakim dysponujemy to 23 h, w tym  10 h obejmuje ZOO i cały czas powiększa swoja objętość . W swojej ofercie posiadamy plac zabaw dla dzieci, na terenie znajdują się stanowiska grillowe, z których bezpłatnie można skorzystać.
 

Kalwaria Świętokrzyska -200m

Kalwaria znajduje się na wzgórzu o wysokości 251 m n.p.m., niedaleko zabytkowej, neogotyckiej  Kaplicy Oraczewskich pod wezwaniem Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Marii Panny została wzniesiona około 1840 w pobliżu zespołu dworskiego.

Kalwarii Świętokrzyskiej jest miejscem kultu Chrystusowego, obrazującego mękę, śmierć i zmartwychwstanie Chrystusa Pana. Monumentalna Droga Krzyżowa upamiętniająca mękę Chrystusa, a w szczytach konstrukcji umieszczono niewielkie fragmenty kamienia pochodzącego z fundamentu bazyliki Grobu Pańskiego w Jerozolimie

Jest ona o tyle wyjątkowa, że prowadzi wokół położonej na malowniczym wzgórzu Kalwarii Świętokrzyskiej.

Tor motocrossowy Dębska Wola – 3,5 km

Tor motocrossowy BKM „Racing” znajduje sie w miejscowości Dębska Wola, gmina Morawica. Obiekt, znajdujący się na terenie nieczynnych wyrobisk Kopalni Wapienia „Morawica” ma 2000m długości, a szerokość całej trasy wynosi 8 metrów. Prosta startowa ma długość 90m.Na torze znajduje się również maszyna startowa na 40 motocykli. Tor ze względu na swoje usytuowanie charakteryzuje się dużym zróżnicowaniem terenu.

Co roku odbywają się tu różne zawody oraz Mistrzostwa Polski Strefy Południowej MX.

Park Linowy – 500m

Park Linowy Akademia Przygoda nad zalewem w Morawicy oferuje odwiedzającym 6 tras o łącznej długości około 800 metrów o rożnym stopniu trudności oraz wysokości nad ziemią. Dużym atutem obiektu jest poziom bezpieczeństwa, który wyróżnia go na tle innych parków linowych w naszym regionie. Wszystko za sprawą zastosowania na trasach systemu asekuracji ciągłej. W prostych słowach oznacza to, że uczestnik pozostaje wpięty w linę ‚bezpieczeństwa’ od początku do samego końca każdej z tras, nie występuje moment przepięcia z jednej liny w drugą, dlatego niemożliwym jest przypadkowe wypięcie się z asekuracji, co znacząco podnosi komfort i przyjemność korzystania z atrakcji. Prostota zastosowanego rozwiązania pozwala na samodzielne pokonywanie kolejnych elementów parku przez dzieci już od 5 roku życia.

Exodus Club – 2km

Exodus Club to nowoczesne i ekskluzywne centrum rozrywki zlokalizowane w morawickiej Bilczy. Zapewniamy odpoczynek i niezapomiane doznania za sprawą połączenia dwóch stref: strefy SPA oraz strefy FUN. W SPA każdy, niezależnie od płci i wieku, znajdzie ofertę dla ciała i ducha, jak sauny, solarium, masaże, zabiegi biologiczne i kosmetyczne. Strefa FUN to stylowy bar połączony z parkietem, kręgielnią i kawiarnią. Na szczególne wyróżnienie zasługuje jedna z niewielu w Polsce ścianek wspinaczkowych z automatyczną asekuracją. Tu klient nie tylko będzie doskonale się bawił na zabawie tanecznej, powspina się i pogra w kręgle, ale też zrelaksuje się z filiżanką gorącej czekolady w dłoni.
Exodus Club to idealne miejsce dla grup zorganizowanych szukających rozrywki, jak i miejsce dla dwojga, w którym znajdzie się upragnioną ciszę i spokój. W ofercie jest również wynajęcie sali bankietowej.

Point Sport Club 3-km

Znajdujemy się na strzeżonym osiedlu Echo II w Bilczy koło Kielc.
W naszej ofercie:  3 korty do squasha,  2 korty do padla, cardio oraz siłownia, sala fitness

Ośrodek Jeździecki Bilcza – 4 km

  • Szkoła jeździecka dla dzieci i dorosłych 
  • Treningi sportowe i konsultacje
  • Hotel/pensjonat dla koni
  • Półkolonie letnie i zimowe dla dzieci
  • Hipoterapia
  • Wyjazdy w teren 
  • Akademia KUCania

*Zdjęcia dzięki uprzejmości Urzędu Miasta i Gminy w Morawica oraz poszczególnych firm.

Lokalizacja „Hostelu Parkowego” to świetna baza noclegowa dla osób zainteresowanych zwiedzaniem Miasta Kielce, Gór świętokrzyskich, Jaskini Raj, Zamku Chęcińskiego, Skansenu w  Tokarni,  Dąbu Bartek w Zagnańsku czy uczestniczenia w  wystawach na  Targach Kielce.

Niemniej wciąż jeszcze wiele jest u nas cichych, spokojnych miejsc, wiele pięknych, dziewiczych krajobrazów i osobliwości przyrodniczych. W Mieście i Gminie Morawica Turysta znajdzie wytchnienie, może zwiedzać, poznawać, odkrywać. Wiodą tędy szlaki piesze, rowerowe i konne.

Skip to content